استعلام پلاک ثبتی اصلی و فرعی

استعلام پلاک ثبتی اصلی و فرعی

اولین مرحله برای استعلام پلاک ثبتی اصلی و فرعی ملک به صورت غیر حضوری،و ورود به سامانه ثبت اسناد و املاک کشور می باشد.مرجع اصلی در خصوص ثبت املاک جاری و املاکی که ثبت شده است. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می باشد. این سازمان، یکی از قدیمی ترین ادارات دولتی است. و ماموریت حمایت و تثبیت حقوق مالکیت قانونی و مشروع اشخاص کشور را بر دوش دارد. این سازمان نقش تعیین کننده دارد. و در روابط و مناسبت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در خصوص استقرار مالکیت ایفا می کند.

علاوه بر این سازمان ثبت اسناد و املاک کشور وظایف دیگری نیز بر عهده دارد.

که برخی از آنها عبارت از موارد زیر است:

  • مستند سازی و تثبیت انواع مالکیت
  • ثبت شرکت ها و موسسات تجاری و غیر تجاری
  • تنظیم وقایع حقوقی مثل ازدواج و طلاق یا اسناد رسمی
  • ثبت اختراعات، نام و نشانه های تجاری

دفاتر اسناد رسمی و دفاتر رسمی ازدواج و طلاق، از جمله نهادهای تخصصی می باشند. که تحت نظارت سازمان ثبت اسناد و املاک فعالیت می کنند.

پیگیری وضعیت ثبتی املاک با استفاده از کد ملی

منظور اصلی از پیگیری وضعیت ثبتی املاک، این است که افراد اطلاع یابند که آیا در حال حاضر ملکی به نام آن ها ثبت شده یا خیر. افرادی که می خواهند از ثبت ملک به نامشان مطمئن شوند. می توانند به سامانه اینترنتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه نمایند. سپس با استفاده از یکی از شیوه هایی که در ادامه ذکر می شود. نسبت به استعلام وضعیت ثبتی اقدام نمایند.

افراد تنها می توانند در مورد املاکی که به نام خود آنها است. استعلام ثبتی دریافت نمایند. بنابراین غیر از خود شخص و نماینده قانونی او، کسی نمی تواند در مورد املاکی که به نام شخص ثبت شده است. استعلام دریافت کند. در واقع هیچ کس حق ندارد در مورد دارایی های شخص دیگر، از سازمان اسناد استعلام دریافت کند. در درگاه اینترنتی سازمان ثبت اسناد و املاک، می توان با استفاده از کد ملی یا شماره پلاک ثبتی نسبت به پیگیری وضعیت ثبتی املاک اقدام نمود.

از نظر اداری برای انجام گستره وسیعی از اقدامات در رابطه با ملک. از جمله نقل و انتقال آن، در دسترس داشتن و استعلام سند مالکیت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در حال حاضر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور این امکان را فراهم آورده است. که به صورت اینترنتی و غیر حضوری تنها با مراجعه به درگاه اینترنتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور استعلام ثبتی املاک ثبتی را دریافت کرد.

شیوه ثبت نام سند ملک و پیگیری آن در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

نخستین گام برای ثبت سند ملک، تهیه نقشه ملک می باشد. در واقع برای ثبت سند ملک، لزوما باید نقشه ملک یا مختصات جغرافیایی آن در دسترس باشد. برای ثبت سند ملک نیز می بایست به سامانه اینترنتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه شود. شایان توجه است که ثبت سند ملک یا استعلام ملک در سامانه مزبور مستلزم پرداخت هزینه به صورت اینترنتی از طریق کارت های اعتباری می باشد. در نتیجه پیش از ورود به سامانه سازمان اسناد، باید کارت اعتباری بانکی به همراه داشت.

درخواست پیگیری وضعیت ثبتی املاک

از نظر حقوقی مالکیت بسیاری از املاک متعلق به افرادی می باشد که نام آنها در دفاتر ثبت سازمان ثبت اسناد و املاک به عنوان مالک قید نشده است. مثلاً ممکن است خریدار یک زمین مسکونی به موجب تنظیم سند بنچاقی را مالک شود، لیکن ثبت نام او در دفاتر مخصوص به عنوان مالک زمین، مستلزم ارائه درخواست به سازمان ثبت اسناد و املاک و رعایت سایر شرایط قانونی صورت می پذیرد.

امروزه افراد زیادی مالک ملک هستند. ولی سند رسمی ندارد. همانطور که اشاره شد برای طی مراحل انتقال مالکیت و صدور سند رسمی به نام دارنده جدید، می بایست با ورود به سامانه ثبت اسناد و املاک و سپری کردن مراحل آن، درخواست صدور سند مالکیت ملک خود را ثبت نمایید. شایان توجه است که برای این کار باید اسکن مدارکی از قبیل کارت ملی و … را در دسترس داشته باشید.

پیگیری وضعیت ثبتی املاک ثبتی با دیگر استعلامات چه تفاوتی دارد؟

علاوه بر استعلام وضعیت ثبتی املاک، در سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور این امکان وجود دارد. که استعلامات دیگری از جمله استعلام کد رهگیری مبایعه نامه انجام گیرد. لیکن باید توجه داشت. که استعلام وضعیت ثبتی با دیگر استعلاماتی که به صورت غیر حضوری دریافت می شود. تفاوت هایی دارد که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می کنیم:

  • استعلام وضعیت ثبتی املاک جزو اطلاعات خصوصی اشخاص به شمار می رود. این در حالی است که برخی دیگر از استعلامات از جمله استعلام کد رهگیری معامله شخصی نمی باشد. و هر کدام از طرفین معامله می توانند نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.
  • استعلام وضعیت ثبتی ملک از جمله اختیارات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است. درحالی که سایر استعلامات از قبیل استعلام کد رهگیری، کد پستی و … از طریق ورود به سامانه های دیگری از قبیل سامانه اداره پست انجام می گیرد.

انواع شیوه های پیگیری وضعیت ثبتی املاک به صورت غیر حضوری

در بسیاری از موارد ارائه درخواست پیگیری وضعیت ثبتی املاک به صورت حضوری و با مراجعه به ادارات ثبت اسناد و املاک صورت می گیرد. برای ارائه درخواست به صورت حضوری می بایست به اداره ثبت اسناد محل وقوع ملک مراجعه نمود. و درخواست تقدیم کرد. در مقابل شیوه غیر حضوری مستلزم ورود به سامانه اینترنتی سازمان ثبت اسناد و املاک است. برای اینکار ابتدا ضروری است فرم درخواست را به صورت برخط تکمیل نمایید. با مراجعه به درگاه اینترنتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می توانید. شناسه سند و رمز تصدیق نیز دریافت نمایید. چنانچه به هر دلیلی از جمله رهن سند و …، سند ملک توقیف باشد با مراجعه به سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک می توان از توقیف ملک اطلاع پیدا کرد.

استعلام سند تک برگی املاک ثبت شده

یکی از استعلامات دیگری که می توان با مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک دریافت نمود. عبارت از استعلام سند تک برگی است. در صورتی که در مورد مالکیت تک برگ صادر شده باشد. با این استعلام می توان از موضوع اطلاع یافت. همچنین در مورد املاکی که نسبت به آنها درخواست صدور سند مالکیت تک برگ تنظیم شده باشد. با استعلام سند تک برگی می توان از صدور یا عدم صدور این سند مالکیت تک برگی در مورد ملک اطلاع یافت. برای این کار ابتدا ضروری است که شماره سند را در سامانه وارد نمایید.

استعلام سند تک برگی املاک ثبت شده

استعلام سند تک برگی املاک ثبت شده

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما